מה היא נוחות תרמית במבנה, וכיצד ניתן להשיג אותה?

ניווט מהיר

נוחות תרמית זה מושג אשר מתאר תחושה אישית ונפרדת של כל בן אדם שקיים. לא סתם, אנחנו מכירים אנשים מסוימים שיותר רגישים לקור לצורך העניין, לעומת אנשים שפחות רגישים לטמפרטורות של קור נמוך. ועדיין, ישנו טווח של טמפרטורות אשר נחשבות לאידיאליות עבור בני אדם. מדובר על טמפרטורה אשר נעה בין 36.5 מעלות צלזיוס, לבין 37.5 מעלות צלזיוס לכל היותר. בשורות הקרובות, ריכזנו לכם מידע שיסייע לכם להבין – מה זה נוחות תרמית במבנה, וכיצד ניתן להשיג את הנוחות התרמית הנ"ל.

בתור התחלה – על מגמת הבניה הירוקה בשנים האחרונות

בשנים האחרונות אנחנו עדים למספר תופעות מאוד מאוד מעניינות בכל הנוגע לנוחות תרמית במבנים. בשנים האחרונות, עולם הבנייה פועל בשיטה הבאה – ניסיונות לנצל את המשאבים הטבעיים בצורה הגדולה ביותר, ולבצע מיקסום של בניה ירוקה ככל הניתן. כיום, אנחנו עדים לפתרונות ירוקים טכנולוגיים רבים, שבאים במטרה לפתור סוגיות רבות בבניה, זאת לדוגמת – קירות מסך, אלקון, טכנולוגיות גבס מסוימות, מערכות חשמח חכמות, וכיוצא בזאת.

מה משפיע על הנוחות התרמית בחלל מסוים?

כפי שציינו בתחילת המאמר, כל בן אדם מרגיש נוחות תרמית בצורה אחרת, ובהתאם להתמודדות של גופו הספציפי עם תנאי חום וקור. בפועל, ישנם מספר גורמים מרכזיים אשר משפיעים על יצירת נוחות תרמית במבנים, חללים, בניינים, וכיוצא בזאת. להלן מספר גורמים מרכזיים אשר מוכרים לנו בתור גורמים אשר משפיעים על נוחות תרמית בחלל מסוים:

  • טמפרטורה ממוצעת של האוויר במבנה/ בחלל הנ"ל
  • חומרים מבודדים, רמת בידוד של חומרים אלו
  • לחות הקיימת בתוך המבנה/ מחוץ למבנה הנ"ל
  • עוצמת קרינת השמש אשר חודרת לתוך החלל

איך מייצרים נוחות תרמית?

בעיקרון, חשוב לעשות הבחנה בין מבנה קיים, הדורש חידוש, שיקום או שיפוץ, לבין מבנה שבונים אותו ממש מאפס. למעשה, יש היום כל כך הרבה פתרונות חדשניים שמאפשרים ליצור בתוך חללים מסוגים שונים – פרטיים או עסקיים נוחות תרמית ברמה טובה. בין הפתרונות הללו ניתן למנות מערכות כמו קירות מסך, חלונות מיוחדים, מערכות מיזוג מתקדמות, מסנני אויר, מערכות איטום חדשניות, קירות גבס ועוד. המטרה היא בעצם לאפיין בצורה הכי מדוייקת  שיש בהיבט המקצועי התרמי ואם יש צורך להזמין מומחה לתחום זה. בנוסף, חשוב להבין איך המבנה בנוי בהיבט הגיאוגרפי ושם לשים את הדגש, כלומר לנצל משאבים קיימים כמו רוח או שמש. המטרה היא בסופו של דבר, לשפר את איכות החיים של האנשים הנמצאים לאורך זמן בתוך המבנה מצד אחד, ויחד עם זאת, לחסוך ככל הניתן באנרגיה. הקפדה על נוחות תרמית ברמה גבוהה תאפשר לייעל תהליכים אנרגתיים ולחסוך בעלויות.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם:

תפריט נגישות